w godz. 14.00-20.00: 22 822 19 99 w godz. 9.00-14.00: 669 54 65 75
Godziny otwarcia: Pon. - Pt.: 9.00 - 20.00

Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu u dzieci, młodzieży i dorosłych.

W leczeniu ortodontycznym wykorzystuje się:

  • Mioterapię – czyli ćwiczenia zalecone przez ortodontę, które pacjent wykonuje samodzielnie
  • Aparaty ortodontyczne zdejmowane – stosowane we wczesnym leczeniu wad zgryzu
  • aparaty ortodontyczne stałe – zakładane po zakończonym rozwoju kostnym, czyli około 16 roku życia.

Aparaty stałe i ruchome

Aparaty ruchome – samodzielnie wkładane i wyjmowane z ust przez pacjenta. Składają się z akrylowej płytki w kolorze wybranym przez małego pacjenta oraz drucianych elementów utrzymujących aparat na zębach. Czas leczenia aparatami ruchomymi i jego skuteczność są uzależnione od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz współpracy pacjenta z lekarzem. Chcąc uzyskać pozytywne wyniki leczenia dziecko musi przestrzegać obowiązujących zasad stosowania aparatów ruchomych: czasu noszenia i sposobu korzystania z aparatu.

Aparaty stałe są zbudowane z zamków i pierścieni, które są mocowane do szkliwa specjalnym klejem. Do nich mocowany jest sprężysty drut, który wywiera na zęby stałą, precyzyjnie określoną siłę. Długość noszenia takiego aparatu uzależniona jest od wady. Wśród aparatów stałych rozróżnia się: aparaty estetyczne (ceramiczne, kryształowe) i aparaty metalowe (tytanowe, niklowe).

Wizyta u ortodonty rozpoczyna się od konsultacji, na której pacjent informowany jest o tym, jaki rodzaj leczenia jest dla niego optymalny. Najczęściej podczas tej samej wizyty pobierane są wyciski, na podstawie których wykonuje się modele gipsowe, odwzorowujące uzębienie pacjenta. Jeśli planowane jest leczenie aparatem stałym, lekarz zleca wykonanie odpowiednich zdjęć rtg. Na podstawie analizy modeli diagnostycznych oraz zdjęć rtg ortodonta proponuje indywidualny plan leczenia. Po zaakceptowaniu go przez pacjenta umawia się wizytę, na której (w zależności od przypadku) zakłada się aparat stały lub oddaje do użytkowania aparat ruchomy. Następnie umawiane są comiesięczne wizyty kontrolne. Leczenie aparatem stałym trwa zwykle 1.5 – 2.5 roku.

Diagnostyka Rtg

Dobra diagnostyka jest podstawą efektywnego leczenia. W naszym gabinecie korzystamy z punktowego aparatu rtg najnowszej generacji oraz systemu radiowizjografii, który pozwala zmniejszyć do minimum dawkę promieni rentgenowskich podczas badania. Radiowizjografia pozwala na natychmiastowe otrzymanie wyniku badania, co daje szybką diagnozę i ułatwia leczenie.

UWAGA: Prosimy aby pacjentki będące w ciąży poinformowały lekarza o swoim stanie przed wykonaniem badania rtg.